Concord Blades CTN050A10SP 5 Inch Continuous Rim Narrow Turbo Teeth Diamond Blade
Product ID: B00MXT9E9O Condition: New
Selected Option: 5"
Product Description
  • .90" Segment Width, 10 mm Segment Height, 7/8"-20mm-5/8" Arbor
5 Inch Granite & Marble Narrow Continuous Rim Turbo Teeth Diamond Blade. A supreme quality continuous rim turbo blade with zipper style narrow turbo teeth that provide exceptionally fast smooth cutting with minimum chipping. The performance and life on this blade is outstanding. The 4" to 6" blades can attach to a flush mount adapter. This blade is primarily designed for Marble, Granite, Stone and Pavers, but can also be used on Concrete, Brick, Block, Stone, Masonry Materials and more. It can be used on either an Angle Grinder, Wet Stone Saw or Circular Saw either wet or dry.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Concord Blades
Manufacturer
Concord Industrial Products
Binding
Tools & Home Improvement
ItemPartNumber
CTN05A
Model
CTN050A10SP
Size
5"