E-Projects 100EP5126K80 6.8k Ohm Resistors, 1/2 W, 5% (Pack of 100)
Product ID: B0185FIJ4A Condition: New
Sold Out
Product Description
  • 1/2 Watt
  • 5% tolerance
  • Flame Retardant Coating
  • Stiff 21 gauge leads (0.028 inches, 0.70 mm) perfect for solderless plug-in breadboards
  • Carbon Film
100 each 6.8k ohm resistors. 1/2 watt. 5% tolerance. Flame retardant coating. Lead free & RoHS Compliant. Cut tape packaging.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
E-Projects
Manufacturer
E-Projects
Binding
Misc.
ItemPartNumber
100EP5126K80
Model
A-0004-C02
Size
6.8k Ohm