WAC Lighting LED-T24P-1-WT 3000K 1-Feet InvisiLED Pro Light
Product ID: B004QA5HN0 Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R371.75. Read the FAQ
Selected Option: 1 Foot 3000K
Variations
R 1,487
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Flexible silicone cased tape light for enhanced Damp location listing. Peel and stick3 construction adhesive on back. Indicator marks every 2 inch for field cutting at the end of a run
  • WAC Lighting tape light is available in four output options: lite, Pro, Pro ii, Pro ii, as well as rgb color changing or Pro outdoor 24V & 12V systems
  • 24V remote and plug-in Transformers (sold separately). 60 watt remote transformer: en-2460-rb2-t, 100 watt remote transformer: en-24100-rb2-t, plug-in transformer: en-2460-p-ar-t
  • Smooth and continuous dimming to 10% with an electronic low Voltage (elv) dimmer
  • High powered LED: color temperature: 2700K, 3000K, 3500K, or 4000K, rated hours: 50,000, up to 215 lumens per foot, Voltage: 24V. Standards: UL and CUL listed for Damp locations
  • 1' section of White Light
  • Dimmable with an Electronic Low Voltage (ELV) dimmer
  • Low power consumption with high lumen output
  • Minimum run length of 1' and maximum of 33'
  • May be field cut every 2" at the end of a run
Invisiled Pro 1ft tape light in K Soft White. Integrating high performance and innovative technology in a professional grade low profile lighting solution, invisiled Pro offers dimmable, energy efficient LED tape that installs easily to illuminate fine wood cabinets, granite countertops and crown moldings in luxury residential and commercial spaces.. flexible silicone cased tape light for enhanced damp location listing. Peel and stick 3M construction adhesive on back. Indicator marks every 2 inch for field cutting at the end of a run. WAC Lighting tape light is available in four output options: lite, Pro, Pro II, Pro II, as well as rgb color changing or Pro outdoor 24V & 12V systems. 24V remote and plug-in transformers (sold separately) allow for multiple runs of tape. Please refer to TOTAL wattage of transformer divided by wattage per strip of tape when creating a layout. 60 watt remote transformer: en-2460-rb2-t, 100 watt remote transformer: en-24100-rb2-t, plug-in transformer: en-2460-p-ar-t. Smooth and continuous dimming to 10% with an electronic low voltage (elv) dimmer. High powered LED: color temperature: 2700K, 3000K, 3500K, or 4000K, rated hours: 50,000, up to 215 lumens per foot, voltage: 24V. Standards: UL and cul listed for damp locations.