Monte Carlo 3CLYR42BSD, Clarity II Ceiling Fan 42" Brushed Steel Ceiling Fan with LED Light and Remote
Product ID: B00OAJ6TQG Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • Dimmable
  • Premium power 153 X 12 mm torque-induction motor for quiet operation
  • Triple capacitor, 3 speed reversible motor.
  • Precision balanced motor and blades for wobble-free operation.
  • 12 degree blade pitch designed for optimal air.
The Monte Carlo 3CLYR42BSD Clarity II collection 42" indoor hugger ceiling fan (with wall or remote control) in Brushed Steel uses LED light output and brings Contemporary style. This fan includes Three Teak ABS Blades and the hanging height is 9.2". The voltage is 120 volts. The Monte Carlo 3CLYR42BSD down light requires 1 bulb (included). Additional Information: Control - CK300 - Wall or Hand-Held Combination Kit w/ Reverse and Downlight Control
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Monte Carlo
Manufacturer
Lumtopia--DROPSHIP
Binding
Tools & Home Improvement
ItemPartNumber
3CLYR42BSD
Model
3CLYR42BSD
Color
Brushed Steel
Size
42"